2°C

DieloTyzdnaVSG

Hlavná 110/27, 040 01 Staré Mesto, Slovensko
Date
11.11 - 29.01.2023
Time
-

„Tento formát bola prvá vec, ktorú sme zaviedli po tom, čo si ma Dorota najala na instagramové stratégie ešte v roku 2020. Chceli sme vtiahnuť do zbierky diváctvo, umeleckú obec, či ľudí z diametrálne odlišných povolaní. Vystaviť vás všetkých umeniu, ktoré vnímame ako univerzálny jazyk. Chceli sme prelomiť bariéru elitnosti, ukázať, že každý z nás vníma umenie po svojom a to je práve to, čo je na tom najkrajšie a čo by malo byť aj hlavnou funkciou umenia a zbierky VSG, ktorá v podstate patrí nám všetkým.

Za posledné dva roky sme tak cez 50 ľudí nechali hrabať sa jej digitálnou podobou, objavovať ju zblízka cez Web umenia. Verím, že často nebolo ľahké vybrať TO dielo. Bolo skvelé pozorovať rôzne roviny a pohľady na umenie, či už v reakcii na aktuálne dianie, vizualitu, možno sa niekomu vynorila spomienka na niečo, čo prežil. Niektorí sa ma pýtali, či je čo napísali dostačujúce - či je to v poriadku. Dúfam, že sme aspoň trochu týmto formátom ukázali, že každý pocit, ktorý v nás umenie vyvolá, je v poriadku. Aj práve o tom je alebo mala by byť galerijná práca, návšteva galérie či vnímanie umenia. V každom z nás vyvolá niečo úplne iné - radosť, hnus, nepokoj, myšlienku či eufóriu. Niečo sa nám páči, niečo k nám hovorí a niečo nám nepovie vôbec nič.“ – PR & marketingová manažérka VSG Dominika Čupková.

Výsledok bol naozaj očarujúci a v on-line priestore tak vznikla bohatá databáza intímnych „kurátorských“ výkladov, či interpretácií konkrétnych umeleckých diel. Tento instagramový experiment sa ukázal byť akousi ďalšou prácou so zbierkovým fondom, nemenej zaujímavou a prístupnou širokej verejnosti. Projekt digitalizácie zbierkových predmetov tak napĺňa svoj zmysel, využitie i dôležitosť v určovaní statusu umeleckého diela a jeho diváckej percepcie v 21. storočí, ale posúva aj hranice mentálnejtransformácie kultúrnych inštitúcií a narúša zaužívané stereotypy výstavníckej praxe. 

Miesto: Východoslovenská galéria, Sieň B, Hlavná 27, Košice