2°C

Výstava Inside Job

7, Mäsiarska 422, 040 01 Košice-Staré Mesto, Slovensko
Date
10.11 - 28.01.2023
Time
-

Pohľad na intímnu expozíciu Whispers from the Cracked Horizon v košickej Šopa Gallery ponúka mysteriózne ladenú ilúziu postindustriálnych ruín neznámej krajiny. Nehostinné metalické objekty, ostré hrany, nebezpečné hroty, sterilne vyleštené plochy či všadeprítomná monochromatická šeď účelovo kontrastujú s organickými štruktúrami, kožou, textíliami, expresívnymi a dekoratívnymi formami či nevtieravými svetelnými zdrojmi.

Poľské umelecké duo Inside Job (Ula Lucińska a Michał Knychaus) vytvára imaginatívne scenérie a komplexné environmenty komunikujúce postapokalyptickú víziu alternatívnej skutočnosti. Objekty a priestorové inštalácie uzatvárajú do časových kapsúl, v ktorých sa špekulatívna predstava o vzdialenej minulosti prepája s víziou fiktívnej budúcnosti. Originálny autorský program charakterizuje spojenie formálnej štylizácie, materiálnej rozmanitosti a vizuálnej abstrakcii. Inside Job pracujú s fragmentmi nájdených predmetov, ktoré syntetizujú s prvkami ovplyvnenými technologickými procesmi a priemyselnou výrobou. Chladné kovové materiály kombinujú s ručne farbenými textíliami či recyklovanou kožou. Na tvorbu využívajú vlastnú databázu postupov, materiálov či ornamentov, ktoré kolážujú, vrstvia a varírujú v imaginatívnych výstavných inštaláciách.

Autorské duo tvoria Ula Lucińska (1992, PL) a Michał Knychaus (1987, PL). Žijú a pracujú v Poznani. Obaja absolvovali štúdium na Univerzite umení v Poznani a študijné pobyty v Aténach a Neapole. Spoločne sa zúčastnili na rezidenčných pobytoch v Bergene (NO), Vilniuse (LT), Prahe (CZ), Biel/Bienne (CH), Nikózii (CY) a Burgdorfe (CH). Stali sa finalistami niekoľkých cien, ako napríklad Allergo Prize, 2020, Poznań City Award for Emerging Artists, 2020 či Artagon IV, Paris, 2018. V súčasnosti vedú ateliér pre hosťujúcich umelcov na Univerzite umení v Poznani

Miesto: Šopa Gallery