°C

Tradícia netradične: Ľan a konopa

Dátum
28.02 - 17.05.2025
Čas
13:00
Lístky
Vstup voľný

Od roku 2022 mala verejnosť doma i v zahraničí možnosť obdivovať nestarnúcu krásu, ale i aktuálnosť dreva, prírodných pletív či úžitkových poľných rastlín. Reinštaláciou výstavy Tradícia netradične: Ľan a konopa v Galérii ÚĽUV Košice zarezonuje spoločný dialóg medzi historickými exponátmi tradičného odevu zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby a kolekciami odevných dizajnérov i študentov vysokých škôl aj na východe Slovenska. Výstava je oslavou prírodných materiálov – ľanu a konopy, ich unikátnych vlastností a nadčasovosti ukotvenej v tradícii.

Názov výstavy: Tradícia netradične: Ľan a konopa
Miesto: Galéria ÚĽUV Košice, Mäsiarska 52
Vernisáž: 27. 2. 2025 | 17.00 h
Trvanie výstavy:
 27. 2. – 17. 5. 2025
Otváracie hodiny: pondelok až piatok | 13.00 – 17.00 h
Kurátorky: Radoslava Janáčová, Ingrid Ondrejičková

Rastlinné materiály, najmä vlákna z ľanu a konopy, boli v minulosti na území dnešného Slovenska dôležitými surovinami na výrobu priadzí a textilu. Pre svoje unikátne vlastnosti sa stali vyhľadávanými a hojne pestovanými, čomu sa prispôsoboval aj hospodársky život rodín na vidieku. Najviac sa na procese a jednotlivých úkonoch súvisiacich so spracovaním týchto poľných rastlín podieľali ženy, ktoré dohliadali na to, aby v rodine bol dostatok odevov a ďalších tkanín.

Historické a etnografické údaje dosvedčujú, že pestovanie i postup získavania a prípravy vlákien z oboch rastlín boli jednotné a udržateľné. Priadny ľan sa pestoval a bol hlavným materiálom na výrobu tradičného odevu na východe a severe Slovenska, konopa zas na západnom a južnom Slovensku.

Časti tradičného ženského a mužského odevu (rukávce, čepce, gate, košele, rubáše a i.) a úžitkové textílie (kútne i smrtné plachty, bytový textil), vytvorené formovaním rastlinnej priadze rôznymi technologickými postupmi, ponúkajú aj dnes nevšedný vizuálny zážitok. Koncepcia výstavy kurátorskej dvojice Radoslava Janáčová a Ingrid Ondrejičková je založená na súlade medzi historickými exponátmi a súčasnými tkanými textíliami a odevnými doplnkami. Tvorba dizajnérov Martina Hrču, Márie Štranekovej, Zuzany Dedík Šidlíkovej, Silvie Fedorovej,  ako aj študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, napríklad Yariny Lahody, Lenky Vallovej či úspešných slovenských firiem Nehera a Modrotlač Rabada dotvára časovú a vývojovú mozaiku tejto mimoriadne bohatej materiálovej skupiny, ktorá do dnešných dní inšpiruje generácie tvorcov i užívateľov.

ÚĽUV od počiatku svojej existencie venoval textilnej výrobe mimoriadnu pozornosť, nadväzujúc na bohatú škálu tradičných techník a vzorov. Z návrhov kmeňových výtvarníčok Boženy Janekovej, Oľgy Koreňovej, Kláry Brunovskej, Evy Kováčovej, Janky Menkynovej a ďalších sa rokmi vyprofiloval špecifický módny smer, zákazníkmi v tom čase mimoriadne vyhľadávaný a s odstupom rokov stále nadčasový.

Súčasnosť navracia ľanu a konope ich zašlú slávu. Obrat k prírodným vláknam, udržateľnosti a ekologickému spracovaniu rastlinných materiálov otvára množstvo otázok, akým spôsobom priblížiť mladším generáciám užívateľov, ale aj výrobcov či textilných a odevných dizajnérov unikátne vlastnosti týchto rastlín. Výstava Tradícia netradične: Ľan a konopa ponúka v tomto smere množstvo podnetov.