O Košiciach
Košice sú mesto kontrastov.
Mesto plné príbehov z minulosti prešívaných nielen obrazmi moderných zajtrajškov. Je to mesto, v ktorom dychtivý dobrodruh, vizionár aj vášnivý pôžitkár ľahko objaví radosť z prítomného okamihu.
Nekončiace hlučné rozhovory na letných terasách, tancovačka v skrytom dvore aj priateľský pouličný hudobník. Sú to práve ľudia, ktorí privádzajú svojimi zážitkami mesto k životu. Tí, pre ktorých je toto mesto domovom, aj takí, ktorí sa v jeho obrazoch mihnú iba na moment. Pozorujú, pestujú a tvoria jeho výnimočné príbehy.
Je to mesto s vlastným tempom, ktorému svedčia pomalé rána pri káve aj záblesky nočnej zábavy. Nesúdi, nepretvaruje sa, nenudí. Pretože jeho esenciu dotvára autentická atmosféra každodenných momentov.
Košice sú mesto, ktoré sa nebojí spontánnych rozhodnutí. Mesto pulzujúce osobitým temperamentom, ktorý sa dá jedine zažiť. Objavte spolu s nami Košice – jedinečnú stredoeurópsku metropolu.
Košice v skratke:
druhé najväčšie mesto na Slovensku (250 000 obyvateľov)
domov 3 univerzít (21 000 študentov)
Európske hlavné mesto kultúry 2013
UNESCO Creative City of Media Arts 2018
Európske hlavné mesto dobrovoľníctva 2019
najstarší maratón v Európe a tretí najstarší na svete
najväčšia mestská pamiatková rezervácia na Slovensku
Ako sa dostať do Košíc
Sviatky
V Slovenskej republike sa oslavuje vyše 10 štátnych sviatkov. Počas týchto dní sú obchodné centrá a predajne zatvorené. Gastronomické prevádzky, múzeá a galérie či iné atraktivity je však možné navštíviť aj počas sviatkov.
Zoznam sviatkov:
1. január – Deň vzniku Slovenskej republiky
6. január – Zjavenie Pána (Traja králi)
Veľký piatok (Každý rok sa dátum mení v období od 22. marca do 25. apríla)
Veľkonočný pondelok (Každý rok sa dátum mení v období od 22. marca do 25. apríla)
1. máj – Sviatok práce
8. máj – Deň víťazstva nad fašizmom
5. júl – Sviatok svätého Cyrila a Metoda
29. august – Výročie SNP
1. september – Deň Ústavy Slovenskej republiky
15. september – Sedembolestná Panna Mária
1. november – Sviatok všetkých svätých
17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu
24. december – Štedrý deň
25. december – Prvý sviatok vianočný
26. december – Druhý sviatok vianočný
Prevádzky na Stanici Košice sú otvorené aj počas štátnych sviatkov, a to podľa aktuálnych informácií uvedených na www.stanicakosice.sk.
Počasie
Košice majú mierne kontinentálne podnebie s teplými letami a chladnými zimami. Ideálny čas na návštevu Košíc je preto od polovice apríla do polovice októbra a v predvianočnom období.
Rýchle info:
Najteplejší mesiac v roku – júl (24°C)
Najchladnejší mesiac v roku – január (-4°C)
Najčastejší výskyt dažďa – jún (91 mm)
Najčastejší výskyt vetra – marec (8 m/h)
História
Mesto Košice už v minulosti patrilo medzi najdôležitejšie obchodné križovatky vtedajšej Európy. Od nepamäti boli centrom východného Slovenska, ktoré zohrávalo významnú rolu vo vtedajšom Uhorsku aj Rakúsko-Uhorsku.
V stredoveku Košice patrili medzi mestá s najvyššou hustotou mestského osídlenia v oblasti celého uhorského územia. V 13. storočí sa tu vytvorila asociácia 24 spišských miest, zväzok 5 najdôležitejších miest, takzv. Pentapolitana a asociácia 7 baníckych miest.
Prvá písomná zmienka o Košiciach je z roku 1230. Vďaka obchodne i strategicky výhodnej polohe a udeľovaniu privilégií zažilo mesto rýchly vzostup. Z roku 1307 sa zachovali najstaršie cechové stanovy v krajine a v roku 1369 dostali Košice ako prvé mesto v Európe vlastný mestský erb. Od roku 1347 až do začiatku 18. storočia si po Budíne (dnes súčasť Budapešti) zachovali postavenie druhého mesta Uhorska. Primerane k svojmu hospodárskemu, administratívnemu a politickému významu tu v roku 1657 zriadili Košickú univerzitu (Universitas Cassoviensis).
Historické centrum Košíc bolo do 18. storočia opevnené hradbami. Dnes centrum tvorí takmer kilometer dlhá pešia zóna obkolesená skvostnými historickými budovami, ktoré obývali stredovekí králi, grófi a významní predstavitelia šľachty. Centrum plné legiend a príbehov, paláce bohatých šľachticov sa striedajú s domami remeselníkov, kostoly a kostolíky, námestia a úzke uličky, ktoré si pýtajú pohľady okoloidúcich. V tomto centre sídliace výstavy odhaľujú obrovský kus histórie mesta, vedy, kultúry a umenia.
Pôvodné stredoveké námestie je dnes dominantou vytvárajúcou najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku.
Historicky a architektonicky úchvatné budovy lemujú skvostné centrum mesta, ktoré svojim dokonalým tvarom pripomína veľkú šošovku. Nahliadnite cez ňu do histórie mesta aj vy.
Míľniky košických dejín
1230 – prvá písomná zmienka
1369 – prvý mestský erb v Európe
1924 – prvý ročník košického Medzinárodného maratónu mieru
1935 – objav Košického zlatého pokladu
1960 – začiatok éry hutníckeho priemyslu
1983 – vyhlásenie košickej mestskej pamiatkovej rezervácie
1988 – Košice sú ako jedno z 3 miest na svete vyhlásené OSN za Mesto mieru
2013 – Európske hlavné mesto kultúry
2016 – Európske mesto športu
2018 – UNESCO City of Media Arts
2019 – Európske hlavné mesto dobrovoľníctva