Visit Košice logo
°C
0

Zažite autentickú atmosféru 33. ročníka Festivalu sakrálneho umenia v Košiciach

Vedeli ste, že v Košiciach sa od 12. do 26. novembra 2023 koná Festival sakrálneho umenia? 33. ročník tohto významného duchovného podujatia so sebou prináša každý rok desiatky hudobných predstavení a bohatý sprievodný program. Zušľachtite si dušu s tónmi sakrálnych skladieb v dychberúcich priestoroch košických sakrálnych pamiatok a spoznávajte novembrové Košice aj s nasledujúcimi tipmi.

Tolerancia a porozumenie ako nosné piliere

Festival sakrálneho umenia má v Košiciach bohatú tradíciu, už od prvého ročníka v roku 1990. Podujatie sa tiež spája s oslavou svätej Alžbety Uhorskej, patrónky mesta a košickej katedrály. Nosnou myšlienkou festivalu je pripomenúť návštevníkom idey tolerancie a porozumenia. Príďte si prezrieť umelecké predstavenia, ktoré sa vám určite zapíšu do pamäti!

Okrem hudby, hovoreného slova a výtvarného umenia sa návštevníci môžu zúčastniť dobrovoľnej zbierky Polievka svätej Alžbety vo štvrtok 16. novembra na Alžbetinej ulici. V piatok sa v Seminárnom kostole bude konať špeciálna premiéra kantáty Ľuboša Bernátha napísanej pri príležitosti Roka kresťanskej kultúry – Sila pravdy a pravda slova. Nenechajte si ujsť ani Koncert účastníkov workshopu starej hudby zameraného na diela autorov ranného talianskeho baroka v Dóme svätej Alžbety dňa 23. novembra. Prezrite si podrobný bulletin celého podujatia tu.

Historické prehliadky mesta

Spojte objavovanie mesta a Festivalu sakrálneho umenia s návštevou košických inštitúcií, ktoré približujú dejiny významného mesta Košice od dávneho stredoveku až dodnes. Začnite prehliadku vo Východoslovenskom múzeu, ktoré ponúka viacero permanentných i sezónnych výstav z rôznych oblastí.

Pozornosť venujte aj populárnemu Rodošto neďaleko Hlavnej ulice, ktoré vám načrtne slávne príbehy Rakúsko-Uhorska i protihabsburské povstalecké obdobie s hlavným predstaviteľom, Františkom II. Rákoczim. Jeho hrobku nájdete v podzemí Dómu svätej Alžbety.

Umenie v košických galériách

Váš výlet do Košíc sa určite nezaobíde bez návštevy Východoslovenskej galérie, ktorá disponuje širokospektrálnym programom pre všetky vekové kategórie. Zastavte sa na komentované prehliadky, aktuálne výstavy, vernisáže i VSG mini pre rodiny s tými najmenšími návštevníkmi. VSG tiež pravidelne ponúka Kreatívny labyrint a ďalšie rozmanité aktivity – sledujte webstránku galérie pre aktuálny program.


Odmeňte sa poctivými pochúťkami

Oddýchnite si po kvalitnom kultúrnom a umeleckom programe v Košiciach vo vychytených miestnych reštauráciách. Čo takto okúsiť mexickú kuchyňu v La Hacienda? Toto miesto nájdete v čarovnom Kráľovskom dvore, vzdialenom iba minútku od Hlavnej ulice. Vyskúšajte syčiace fajitas, quesadillas, limitované menu a fantastické miešané drinky! 

Vyberte sa na večeru do najstaršej krčmy a pivovaru v histórii Slovenska so zmienkou z roku 1542. V Pivovare Hostinec ochutnáte mnohokrát ocenené remeselné špeciály i overené ležiaky, uvarené priamo v útrobách tohto domu. Okrem čerstvo načapovaného piva zo sudov budete mať príležitosť obzrieť si miesto nedávno objaveného strieborného pokladu. K pivu ochutnajte aj poctivé jedlá domácej kuchyne, pripravované zo surovín od lokálnych dodávateľov.


Plánujete navštíviť Festival sakrálneho umenia 2023 a spoznávať Košice? Sledujte stránky Visit Košice pre ďalšie tipy na objavovanie tajných i overených atraktivít v meste. Stránky Mesta Košice vám priblížia viac živé kultúrne dianie i samotný festival.

Dóm sv. Alžbety

Prehliadky Pamiatky História

Pivovar Hostinec

$$
Letná terasa Pivárne Tradičná kuchyňa Ochutnávky

La Hacienda

$$
Letná terasa Mexická kuchyňa Koktejly Vegetariánske

Rodošto – Pamätný dom Františka II. Rákocziho

Stále expozície Pamiatky Centrum

Východoslovenské múzeum

Stále expozície Výstavy História

Východoslovenská galéria

Súčasné umenie Výstavy Workshop