Z pradávnej histórie Košíc – Časť 3: Baroko na Hlavnej

Objavujte Košice ako ešte nikdy predtým. Nechajte sa vtiahnuť do príbehov z dejín mesta v našom článku a dívajte sa na mestské pamiatky inými očami. Pripravili sme si pre vás výber troch košických pamiatok, ktoré nájdete hneď vedľa seba, v historickom trojuholníku a ktoré sú zároveň vybudované v podobnom barokovom, novobarokovom, až klasicistikom štýle. Venujte im plnú pozornosť pri bežnej prechádzke mestom alebo si rezervujte mestskú prehliadku so skúseným sprievodcom, ktorý vám odhalí viac dávnych príbehov.
Národné divadlo Košice
Sledujte do výšky vypínajúcu sa pýchu historickej pamiatkovej rezervácie – Národné divadlo Košice, ktoré tu stojí vo svojej novobarokovej a eklektickej forme už od roku 1899. Jej staviteľom bol uhorský architekt Adolf Láng, ktorý sa po štúdiu vo Viedni usadil v Budapešti. Košické divadlo je považované za vrcholné dielo jeho kariéry. V roku 1945 sa riaditeľom divadla stal známy Ján Borodáč a založilo sa tu Východoslovenské národné divadlo, neskôr premenované aj na Štátne divadlo. Ako prvá operná premiéra divadla v Košiciach bola uvedená opera La Traviata od Giuseppa Verdiho.
Dnes si v Národnom divadle Košice vychutnáte viaceré umelecké žánre, ako napríklad opera, opereta, činohra i balet, ktoré zastrešuje herecký súbor o vyše 300 zamestnancov. Odporúčame vám nielen prekrásny zážitok z predstavenia v Historickej budove priamo uprostred Hlavnej ulice s impozantnou sálou, ale aj navštívenie ďalších podujatí v druhej budove, Malej scéne, na Hlavnej 41, ktorá vás rozhodne uchváti svojou elegantnou pompéznosťou.
Morový stĺp Immaculata
Barokové Súsošie Nepoškvrnenej Panny Márie nájdete za parčíkom v severnej časti Hlavnej ulice. Ide o historické pietne miesto, odkazujúce na pliagu, ktorá sa v meste udiala a stála mnoho košických životov. Nejde však o Čierny mor zo začiatku 14. storočia – tento mor Košice postihol v rokoch 1709 – 1710. Preživší hroznej epidémie sa neskôr spoločne poskladali na vybudovanie Morového stĺpu v réžii košického staviteľa Tomáša Tornyosiho do výšky 14 metrov.
Panna Mária s vencom s dvanástimi hviezdami slúži ako symbol vernosti, lásky a ochrany mesta proti biede a utrpeniu. Krásne reliéfy z pozláteného medeného plechu pre Immaculatu vytvoril zlatník Juraj Immerwohl – pozorne si všimnite alegórie Vojny, Hladu a Moru v spodnej časti súsošia. Zaujímavosťou je, že pamiatka skrýva vzácny odkaz na svätého Valentína, patróna všetkých zamilovaných; ostatky rímskeho mučeníka pred stáročiami uložili priamo do útrob stĺpu.
Historická radnica
Pri prechádzke centrom mesta venujte pozornosť aj Starej radnici v barokovo-klasicistickom štýle, ktorá sa nachádza v rovnakom komplexe ako aj Visit Košice Infopoint – práve tu si môžete vyzdvihnúť bezplatné brožúry o pamiatkach mesta i cenné tipy na lokálne zážitky. Autor projektu tohto významného mestského centra pre politické a kultúrne účely bol Ján Langer, ktorý budovu postavil v rokoch 1779 – 1780. Zastavte sa priamo pod balustrádou radnice a všimnite si ojedinelé sochy s antickými motívmi od sochára Antona Krausa.
Navyše si tento dom naprieč storočiami prechádza rozmanitými naplneniami – po 1. svetovej vojne sa tu organizovali vojenské prehliadky a počas krátkeho obdobia Slovenského obdobia rád (SRR) budova fungovalo ako sídlo najvyššieho orgánu Revolučnej vládnej rady. V minulosti sa o rozvinutie Starej radnice významne pričinil aj slávny košický architekt, Ľudovít Oelschläger, ktorý dostal za úlohu v zadnej časti radnice vybudovať Kino Slovan. Dnes sa Historická radnica využíva prevažne na kultúrne akcie, semináre, filmové premiéry a festivaly, ako napríklad najznámejší Art Film Fest.
Všetky aktuálne divadelné predstavenia (nielen v Historickej radnici) nájdete v Kalendári podujatí.
Objavujte všetky historické piškošky z dejín mesta s praktickými informáciami. Kliknite si na náš web v sekcii História a pamiatky.