Visit Košice logo
°C
0

Prechádzajte sa ulicami a spoznávajte skutočné ikony košickej architektúry

Zastavte sa v uliciach mesta Košice a prezrite si impozantné stavby, ktoré reflektujú architektonický i historický vývoj príbehov mesta. Košice sú domovom funkcionalistických stavieb kráčajúcich ruka v ruke s jemným secesným štýlom – prechádzajte sa kútmi mestskej rezervácie a spoznávajte architektúru, ktorá mapuje košické dejiny naprieč ich multikultúrnymi stáročiami. Vydajte sa na bezplatnú architektonickú prehliadku už dnes a skombinujte ju s chutným obedom v košických reštauráciách, živým kultúrnym podujatím, alebo aktuálnymi výstavami v mestských galériách. Populárne dianie v meste nájdete na www.visitkosice.org.

Oelschlägerova ružová pýcha

Nová ortodoxná synagóga, Puškinova ulica
ĽUDOVÍT OELSCHLÄGER, 1927

Navštívte zrevitalizovanú „ružovú“ synagógu v neoklasickom štýle – ide o dielo známeho košického architekta Ľudovíta Oelschlägera z roku 1927, ktorý v meste zanechal viacero stavieb so svojím typickým architektonickým rukopisom. Fasáda využíva neoklasickú architektúru a miestne tradičné motívy. Interiér je prevažne postavený v modernej architektúre s klenutou centrálnou halou a ženskou galériou. Spoznajte tiež maľby a kresby židovských autorov v Galérii Ľudovíta Felda, ktorá je súčasťou synagógy s miestnou sprievodkyňou z druhej generácie preživších Holokaustu.

Orchestrálna harmónia v Bužni

Dom umenia, Moyzesova 66
ĽUDOVÍT KOZMA, 1927

Objavujte neologickú Bužňu, alebo aj Dom umenia, ktorá bola v minulosti jednou z viacerých synagóg v meste. Jej autorom je budapeštiansky architekt Ľudovít Kozma, ktorý v roku 1925 vyhral medzinárodný konkurz na výstavbu synagógy v Košiciach. Dnes v budove sídli Štátna filharmónia Košice, ktorá svojimi úchvatnými predstaveniami prináša návštevníkom spektrum emócií vo forme orchestrálnych vystúpení. Zastavte sa na najbližšie predstavenie aj vy a nechajte sa unášať tónmi hudby, ktorá zušľachťuje dušu.

Skejt park, open-air, aj kaviareň v parku

Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2
ZEROZERO, 2013 (REKONŠTRUKCIA)

Obdivujte ikonický spot zrekonštruovaného komplexu kasární na Kukučínovej ulici z obdobia, keď sa mesto pýšilo titulom Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Dnes sú Kasárne/Kulturpark od autorov architektonického štúdia zerozero miestom udržiavaného skejtového námestia, sídlom kultúrnych a mestských inštitúcií i orientačným bodom mesta pre mnohé zaujímavé a vzdelávacie aktivity. Zavítajte sem na kávičku v tôni stromov a vychutnávajte si pokoj celého komplexu kedykoľvek počas roka.

Nestarnúci obchoďák s významnou fasádou

Obchodný dom Urban / Prior, Hlavná 111
RŮŽENA ŽERTOVÁ, 1968

Prezrite si kolosálnu budovu na severe Hlavnej ulice, ktorá je významným dielom z pera českej architektky Růženy Žertovej z rokov 1962 – 1964 a zároveň prvým plnosortimentovým obchodným domom po roku 1945. Tento železobetónový monolit slúži miestnym obyvateľom už šesť dekád ako miesto pre nakupovanie a oddych. Nezabudnite si poriadne prezrieť jej najznámejší prvok – obvodový plášť z terrazových tvárnic od sochárky Jany Bartošovej-Vilhanovej. Prior, Tesco, Urban – tento obchoďák bude mať na Hlavnej ulici v Košiciach stále svoje miesto.


Minimalistický domov mága abstraktných sôch

Vila Mathé, Horolezecká 1
MICHAL BANÍK, EVA MATHÉOVÁ, 1983

Objavte umelecký klenot Košíc na severe mesta, v rodinnom dome sochára Jána Mathého († 2012) a jeho manželky Evy Mathéovej. Jediný bauhaus na Slovensku je návrhom architekta Michala Baníka, kompletná realizácia sa konala v rokoch 1975 – 1983. V roku 2019 sa tento výnimočný objekt, odetý v jednoduchosti a minimalizme, stal národnou kultúrnou pamiatkou a je zakonzervovaným neformálnym múzeom niekdajšieho košického sochára. Príďte sem precítiť jemnosť ducha nezabudnuteľného umelca, ktorý v Košiciach zanechal desiatky diel.

Avantgardný blok pre úradnické rodiny

Masarykova kolónia bankových úradníkov, Jesenná ulica 1–3, Jarná ulica 21–27, Letná 10–14
JOSEF POLÁŠEK, 1931

Zoznámte sa s ojedinelým obytným blokom na Letnej ulici z roku 1931 a predstavte si progresívnu pohodlnosť bývania spred takmer sto rokov. Jeho autor, český architekt Josef Polášek, vytvoril tento trojkrídlový dom pre až 48 rodín úradníkov českých, slovenských a maďarských bánk v Košiciach so zmyslom pre zahraničnú inšpiráciu a konceptom budovy ako boarding house, inak tiež zvaný dom-komúna. Architekt v meste tak vytvoril významný príklad funkcionalistického obytného priestoru, ktorý bazíruje na princípoch ortogonality.

Legendárne kúpalisko od majstra Oelschlägera

Mestská kúpalisko Červená hviezda, Staničné námestie
ĽUDOVÍT OELSCHLÄGER, 1936

Zastavte sa za oddychom alebo obdivom mestskej architektúry na kúpalisku Červená hviezda z dielne legendárneho architekta Ľudovíta Oelschlägera, ktoré už od roku 1936 prispieva k zábavnému voľnočasovému programu košických obyvateľov. Objekt je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou s terasovito umiestnenými bazénmi či severnou a východnou budovou. Nájdete tu zachovaný autentický drevený mobiliár šátňových kójí i pravouhlú kolonádu. Zábava na kúpalisku sa tu traduje rovnako už takmer 90 rokov.

Kovový gigant pre úprimné modlitby

Kostol Božieho milosrdenstva, Sídlisko KVP
PAVEL SIMKO, RICHARD NEUFELD, PETER PÁSZTOR, MARTIN DRAHOVSKÝ, 2012

Zavítajte na sídlisko Košického vládneho programu a spoznávajte epickú stavbu s metalickým opláštením od architekta Pavla Simka, Richarda Neufelda, Petra Pásztora a Martina Drahovského z roku 2012. Táto monumentálna stavba pre duchovné účely sa vyníma na pozadí tradičného panelákového sídliska hneď vedľa rušnej štvorprúdovky. Vyše 33-metrovú vežu si všimne každý návštevník už z veľkej diaľky. Urbanistickú stavbu s titánzinkový plášťom tiež dopĺňa oválne námestie a pozoruhodný drevený interiér – vyslovte modlitbu pre svetový mier i pokoj na duši v tejto nekonvenčnej duchovnej budove.

Spirituálna tehlová pevnosť
Kostol svätého Gorazda a spoločníkov, Toryská 1/A
JOZEF FABIÁN, IVAN ROZDOBUĎKO, ŠTEFAN ZAHATŇANSKÝ, 1999

Pozastavte sa pri pozoruhodnej budove Rímskokatolíckej farnosti svätého Gorazda a spoločníkov z dielne košického štúdia ARZ a architektov Jozefa Fabiána, Ivana Rozdobuďka a Štefana Zahatňanského. Areál kostola je oddelený od rušnej cesty pergolou, a tak si jeho návštevnící môžu vychutnávať výhľady na 35-metrovú vežu, štrbinové okná, no najmä typický tehlový obklad, ktorý je nemožné obísť pri prechádzke sídliskom Terasa. Dielo získalo v roku 2003 prestížnu cenu CE.ZA.AR v kategórii Občianske a priemyselné budovy.

Riaditeľstvo s umeleckými prvkami
Magistrát mesta Košice, Trieda SNP 48/A
MILAN MOTÝĽ, 1985

Pri prehliadke sídliska Terasa vášmu zraku určite neunikne majestátna budova Magistrátu mesta Košice, Košičanom známa ako Biely dom z roku 1985. Dnes primárna budova košickej administratívy v minulosti slúžila ako sídlo orgánov Komunistickej strany Slovenska. Jej hlavný projektant Milan Motýľ pre stavbu navrhol žulové schodištia a dlažby z Příbrami i travertínovú fasádu z Dreveníka. Dielo tiež skrýva mnohé interiérové umelecké skvosty – vstúpte a prezerajte si steny i odpočívadlá.Kliknite na www.zazikosice.sk, navnaďte sa na architektonické ikony v meste a prezrite si praktickú mapu či video predstavujúce jedinečnú košickú architektúru. Spoznávanie živého mesta spojte s dobrým obedom, hudobným koncertom či ďalšími možnosťami na trávenie voľného času v meste! Inšpirujte sa ďalšími tipmi a trikmi na našej stránke ako na jedinečný city break zážitok v Košiciach.


Kúpalisko Červená hviezda

Centrum Šport Pri vode

Ortodoxná synagóga (Puškinova ul.)

Prehliadky Pamiatky Centrum

Dom umenia

Centrum Pamiatky História

Kasárne/Kulturpark

Koncert Výstavy Divadlo